
Olyan idegennyelvi fejlesztési módszer, amely ötvözi a nyelvi tréninget és a coachingot, az üzleti életben közismert teljesítménynövelő módszert. Az idegen nyelvi coaching válasz a piaci igényekre, nevezetesen arra, hogy a cégeknek nincs idejük és pénzük is egyre kevésbé van arra, hogy hosszú hónapokon, akár éveken át fizessék a nyelvórákat alkalmazottaik számára anélkül, hogy annak mérhető eredményét látnák. Ez főleg azokra a cégekre igaz, ahol valóban napi szinten van szükség az idegen nyelv magas szintű használatára vagy éppen ez az idegen nyelv munkanyelvként szolgál.
Minden nyelvtanulónak, aki az idegen nyelvet új, átütő módszerrel kívánja elsajátítani. Különösen hasznos az üzleti és diplomáciai élet felső- és középvezetőinek, akik már rendelkeznek középfokú nyelvtudással, és egy konkrét idegen nyelvi feladat előtt állnak, pl. prezentáció, üzleti találkozó, tárgyalás, szakmai előadás, konferencia beszélgetés, interjú, protokoll rendezvény, stb. A nyelvi coaching arra ad megoldást, hogy ezekben a helyzetekben a nyelvhasználók hogyan érjék el az egyéni és szervezeti eredményességük szempontjából kiemelten fontos magas szintű teljesítményt.
Legfőképpen abban, hogy új alapokra helyezi a nyelvi coach és a coachee viszonyát a klasszikus nyelvtanár–diák kapcsolathoz képest. A nyelvi coaching keretein belül a nyelvtanuló teljes felelősséget vállal nyelvtanulása eredményességéért. A nyelvi coach támogatja őt céljai elérésében, kapcsolatuk éppen ezért egyenrangú. A nyelvi coach bízik abban, hogy a coachee tudja legjobban, hogy mit és hogyan szeretne megtanulni. Ez az egyenrangú viszony megelőzi a klasszikus nyelvtanulás tipikus frusztrációit, például, ha a coachee az egyik alkalomról a másikra nem tud készülni, vagy nem éri el az általa kitűzött célt. Ekkor a nyelvi coach megkeresteti vele azt az utat, amivel ez legközelebb sikerülni fog. Előfordulhat az is, hogy egy-egy előadás, vagy tárgyalás előtt a coachee nem érez magában kellő önbizalmat a feladat teljesítéséhez. Ekkor a coach ahelyett, hogy tanácsokkal, vagy biztatással megpróbálná a nyelvtanuló félelmét eltüntetni, megkeresteti a coachee-val azt a megoldást, ami belső akadályait megszünteti. Mindez növeli a coachee önbizalmát és fenntartja nyelvtanulási sikerélményét.
A nyelvi coach az első alkalommal a coaching eszköztárával és módszereivel, tehát az értő figyelem, az aktív hallgatás, a hatékony kérdezéstechnika és célorientált gondolatmenet segítségével a coachee-val meghatároztatja nyelvtanulási célját és megkeresteti vele az oda vezető utat. Mindezt úgy teszi, hogy feltárja és fejleszti a nyelvtanuló erősségeit. A coachee akciótervet is készít saját képességeinek és lehetőségeinek kiaknázásával, amely éppen ezért minden nyelvtanuló esetében más és más. A nyelvi coach a személyes akadályok elhárításában is támogatja a coachee-t, pl. az önbizalom fejlesztése idegen nyelven történő kommunikáció esetén, időt keresni a nyelvtanulásra, stb. A coaching típusú együttműködés miatt a két fél között bizalmi légkör alakul ki. Ez a nyelvtanulónak megteremti a sikeres nyelvtanulás felszabadult légkörét, a nyelvi coach-nak pedig lehetővé teszi a nyelvtanuló igényeire való nagyobb ráhangolódást. A célkitűzés és akcióterv készítése után a fejlesztés a kitűzött nyelvi elemek elsajátításával és gyakorlásával folytatódik, majd megerősítő és fejlesztő visszajelzéssel zárul. A nyelvi coaching egyéni és csoportos formában is megvalósítható. Egy-egy konkrét feladatra készüléskor az egyéni nyelvi coaching a megfelelő, ha csapatmunkáról van szó, ajánlott a team coaching. A nyelvi coaching-ban nincs tankönyv, hanem a coachee egyéni igényeire összeválogatott szakanyag van, amit maga a nyelvtanuló határoz meg, azaz „ő írja” a tananyagot. A nyelvi coach, mint nyelvi szakértő ehhez keres illeszkedő gyakorlatokat, illetve ajánl egyéb hasznos cikkeket, honlapokat és tanulási technikákat.
Ha nyelvtanításról van szó, a nyelvtanári végzettség megléte alapfeltétel. Ha azonban nyelvi coach-ról beszélünk, a kifogástalan nyelvtudás mellett a tájékozottság, a gazdasági és üzleti élet területén szerzett tapasztalat lényegesen fontosabb.A nyelvi coaching igény esetén folytatható coaching szemléletű nyelvi fejlesztéssel.
Olyan idegennyelvi fejlesztési módszer, amely ötvözi a nyelvi tréninget és a coachingot, az üzleti életben közismert teljesítménynövelő módszert. Az idegen nyelvi coaching válasz a piaci igényekre, nevezetesen arra, hogy a cégeknek nincs idejük és pénzük is egyre kevésbé van arra, hogy hosszú hónapokon, akár éveken át fizessék a nyelvóráA nyelvi coaching során alkalmazott eszköztár egyes elemeinek felhasználásával segíti a nyelvtanulókat a közösen kitűzött nyelvtanulási célok elérésében. A coaching szemléletű nyelvi fejlesztés általános és üzleti angol, egyéni és csoportos formában is megvalósítható, csoport esetén a max. 5-6 fős csoport ideális..kat alkalmazottaik számára anélkül, hogy annak mérhető eredményét látnák. Ez főleg azokra a cégekre igaz, ahol valóban napi szinten van szükség az idegen nyelv magas szintű használatára vagy éppen ez az idegen nyelv munkanyelvként szolgál.